1071

HIC 3 sluttede af med 5-1 sejr, men oprykningen glippede

HIC kampreferater
19. juni 2011 - 10:12 af: Jonas Erdmann Bødker

Vi kunne desværre ikke selv afgøre vores skæbne mod FC Hvidovre - På forhånd kendte vi resutatet fra Albertslund stadion og vores venner kæmpede det bedste de har lært og spillede 4-4 mod Roskilde som derved snuppede den sidste oprykningsplads.

Allerede inden kampstart kendte vi vores skæbne - FC Albertslund havde kæmpet det bedste mod Roskilde og spillet uafgjort 4-4. Oprykning kunne det ikke blive til, men vi kunne afslutte ordentligt.
De første 20 minutter spillede vi et meget passivt Hvidovre hold ud af banen og vores første mål var lidt af en perle. Efter bare 4 minutter får vi hjørnespark som Jonas Andersen tog sig af og en indøvet version viste sin fulde styrke - de fleste løb mod første stolpe og Andreas Barnewitz luskede om i den bagerste del af feltet og bolden svævede i en pæn bue over til Barne der resolut helflugtede bolden i nettet. Resten af halvlegen overgav holdet initiativet til Hvidovre og de var ikke sene om at sige tak for tilbudet. Lige før halvlegen blev fløjtet af udlignede Hvidovre på et omstillingsspil.
I pausen fik HIC'erne lige en lille opsang og rettet ind på det taktiske. 2. halvleg blev den rene opvisning af HIC og i særdeleshed Jonas Andersen. 4 mål og én assist blev det til på en strålende energi og kort før tid kunne Jonas takke af og få stående ovationer af de mange tilskuere. I en ikke særlig hårdt spillet kamp var der dog godt med drama efter 74 minutter bliver Barne sendt afsted med en dyb stikning - forsvaren kunne kunnedlægge Barne og dommeren var ikke sen til at vise det røde kort. Det skulle ikke være det sidste - efter 78 minutter kommer "Kælder Kim" og en Hvidovre spiller op at toppes og der er lidt skubberi - overraskende var det at dommeren trækker det røde kort til begge.
En forårssæson som næsten var en aktiekurs værdi - op og ned, sluttede holdet godt af.


Holdet der spillede forårets sidste kamp stående fra venstre: Morten Blemmer,
træner Andreas "Barne" Barnewitz, Mads E. Bødker, Kristian Blemmer, Glen Vielsted,
Martin "Kake" Kongsdorf, Mik Jensen og holdleder John E. Bødker.
Siddende fra venstre. Simon H. Andersen, Kim "Kælder" Christensen, Niklas Jensen,
Allan Andersen, Morten "Ole" Olsson, Michael Fog og Jonas "Gummi" Andersen.

Jonas "Gummi" Andersen scorer sit 4 og holdets 5. mål direkte på frispark i sejren på
5-1 over FC Hvidovre.
1 kommentar
Brandmand   19. juni 2011 11:40

Jeg vil igen lige påpege at på Oles kamera ligger der en 5 sekunder lang video med denne frisparksperle ;) kan den blive uploaded :D ?


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar