Lørdag startede med morgenløb for U17 spillerne, mens herresenior valgt en form for intensiv restitutionstræning efter en nat, som vist havde budt på nærstudie af det lokale kulturliv. Formiddagen stod på afslapning i det dejlige solskin, inden turen gik til Barcelona. Der var lejet en bus med en hyggelig chaufør, som både fortalte om de lokale seværdigheder og satte godt humør på selskabet. Første stop var Camp Nou, hvor vi af rejseagenten havde fået at vide, at vi kunne købe billetter til aftens fodboldkamp. Desværre viste det sig dog at være ualmindelig dårlig rådgivning, så trods mange intense forhandlinger med med et hav af Barcelonafolk, var svaret det samme ? alt udsolgt ingen billetter til salg.......... Dette var naturligvis en streg i regningen, men Barcelonas store fanbutik blev besøgt, og Barcelonatrøjer bliver vist et hit i HIC i år. Eftermiddagen gik med besøg på Ramblaen og den flotte havn ? selvom en hel del vist også valgte at besøge kendte omgivelser i form af restauranten med det gyldne M.
Barcelona-Getafe blev derfor i stedet set på TV på hotellet, efterfulgt af endnu en omgang i den store værelsesquiz. Her er der blevet dystet i kategorier som danske fodboldspillere i Spanien, spillere på Barcelonas hold, modstandere for HIC-holdene i den kommende forårsturnering samt hold i den danske 1. division.
Søndag formiddag er gået med 1. omgang af turneringen for de 3 sammensatte hold, og spillerene fra de to U17 drengehold og herresenior har på tværs vist mange gode takter. Søndag efermiddag er til fri afbenyttelse, hvor nogen får købt de obligatoriske gaver, andre slapper af ved poolen ligesom den skønne strand i Lloret De Mar også har trukket nysgerrige HIC'ere. Søndag aften står på afslutningen af fodboldturneringen, ligesom den store værelsesquiz også skal have fundet sin vinder.
 Lloret De Mar |  Hotel Olympic Garden |
Buffeten som har laekkerier til alle |  Afslapning ved poolen |